Jääks Soome?

Sain reedel telefonikõne Helsingist oma tööandjalt, kes mind siia rendib. Helistajaks oli Slava ja kuna ta nimi just soomepäraselt ei kõla, siis küsisingi huvi pärast tema päritolu kohta. Tuli välja, et ta on rahvuselt burjaat, Burjaatiast pärit ja elanud Soomes juba 25 aastat, tulles siia koos vanematega juba seitsmeaastaselt. Seejärel läksime soome keelelt sujuvalt üle vene keelele, mida ta eriti toonitas, et vene keel pole ta emakeel ja ta pole venelane. Arusaadav, et meil kõigil on oma rahvus ja rahvuslik uhkus. Olime ka enne korduvalt suhelnud ja alati seda soome keeles teinud. Lobisesime siis veel pikalt maast ja ilmast. Ühtlasi sain teada ka seda, et töökohas ollakse minuga rahul (ehkki välja pole seda keegi öelnud) ja et ma olevat kiire, isegi liiga kiire ning ma tegevat liiga palju kõike, sest ma olevat harjunud suurte mahtudega, mis on muidugi ka tõsi. Ma ei oska koduski “vähe” teha ja suppi keedan ikka nii, et jätkub nädalaks. Tegelikult helistas ta aga hoopis sellepärast, et küsida minult minu tulevaste plaanide kohta ja kas ma ei sooviks ka suvel Soomes töötada. Minu kiire vastus oli muidugi ei. Mul on juba kõik suveplaanid tehtud ja ühtegi vaba nädalavahetust enam pole. Igasugu piletid on ostetud, hotellid broneeritud. Tööd oleks neil suvel pakkuda Lõuna-Soomes, eriti Turu – Naantali kandis, Ahvenamaal. Pakkumine on muidugi ahvatlev, aga see tähendaks seda, et ma peaksingi Soome päriseks kolima, mis aga tähendaks loobumist naisest, poegadest, lapselapsest ja see ei oleks mõeldav. Talvel saaks elada-töötada Lapimaal, suvel Lõuna-Soomes ja seda siis kõike mille nimel? Ilma perekonnata, sõpradeta, Eestita, Hiiumaata? EI! Selline variant sobiks vallalisele noorele inimesele, kellel pole Eestis midagi ega kedagi siduvat ja kelle eesmärk oleks raha teenida, kogemusi omandada ja maailma näha. Leppisime kokku, et ta võib mulle järgmise hooajatöö asjus uuesti helistada septembris kui on suvi läbi ja ma Eestis mingeid normaalseid pakkumisi saanud pole. Seega tööpuudust Soome pole, küll aga tööjõupuudus ja seda eriti hooajatöödel. Kui keegi tahab suvel Soome kokaks tulla, siis võib minuga ühendust võtta.

Eile tegin, nagu vabal päeval ikka, oma traditsioonilise jalutusringi ja kuna ilm oli soe, külma vaid 14 kraadi, siis kujunes ringiks pea 7 kilomeetrit. Väga mõnus ja “soe” oli, võrreldes vahepealse 32 külmakraadiga, tuulekülma veelgi enam. Selgus, et üks paljudest suveniiripoodidest oli kinni pandud. Olin seal korra käinud ja midagi erilist seal polnud – ikka seesama kila-kola ja pudi-padi nagu igal pool. Algul vaatad ja vaimustud, et mõtle kui vahva porosarvest tehtud vidin ja pärast kodus vannud kui pead selle pealt ja ümbert tolmu pühkima. Kunagi abikaasaga otsustasime, et ostame igalt reisilt kaasa tassi, et siis oleks nagu suveniir ja ühtlasi praktiline ka. Mingil hetkel aga loobusime sellest kombest, sest kodus olid kõik köögikapid tasse täis ja tegelikult vajad ju igapäevaselt vaid 2-3 tassi ja ülejäänud koguvad vaid tolmu ja võtavad ruumi. Keegi ju ei vaja kodus mitmekümneid tasse ja katki nad ka eriti ei lähe. Nüüd kogume mälestusi, mida saab alati igal pool kaasas kanda.

Külavahel kõndides tundus, et hiinlased on taas aktiviseerunud, sest kõik kohad olid neid täis. Samas aga läks pankrotti ja pandi kinni keset küla, kõige käidavamas kohas olnud söögikoht nimega Arctic Asia. Juba nimi kõlab tobedalt ja ka nende menüü oli suht kummaline, ulatudes porolihaburgerist ja hiinapäraste toitudeni välja. Kõigile kõike ja lõpuks mitte midagi. Hiinlased ju ei taha mingil juhul kohalikku toitu, ikka vaid riisi ja sealiha vürtsikate kastmetega. See on sama tobe kui ma eestlasena läheks Taisse ja tahaks seal ka seapraadi, hapukapsast ja kama vitsutada ning kohaliku toidu peale kirtsutaks nina. Siin nad just niimoodi käituvad.

Kuulus poronkäristys

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s