Ekvaatoril!

img_0359

Hakkan soomlaseks muutuma. Ostsin oma esimese paki lagritsakomme ja olen ennast aeg-ajalt tabanud soome keeles mõtlemas. Töölepingujärgsest ajast on pool oldud ja pool veel ees, ehkki tundub et isegi vähem kui pool. Seega olen tõesti mõttelisel ekvaatoril põhja polaarjoone taga. Külm on krõbe, nii et eile külmus naabermajas, kus teine kokk elab, vesi torudes kinni. Tegu polnud aga ehitusveaga vaid lugu selles, et soojenduskaabel, mis siin torusid igal pool saadab, oli üles öelnud. Peremees teadis pajatada, et kuna siin tundras on liivane pinnas, siis külmub maa kuni 4 meetri sügavuselt ära ja seega peavad kõik võimalikud torud olema varustatud elektrilise soojenduskaabliga ja seal sees voolav ollus lihtsalt ära ei külmuks. Kuna siin võivad elektritöid teha vaid vastava loaga mehed, siis nende saabumine võib aega võtta nädalaid ja kokaproua peab ilma veeta hakkama saama või kolima Ivalosse, endast 18 aastat noorema poiss-sõbra juurde, mida ta muidugi meeleldi teeks kui vaid töölekäimine nii pikk poleks. Nüüd sai vürtsiks veidi ka kohalikku klatši ja kõneainet.

Eile oli tähelepanuväärne ka see, et nägin esimest korda virmalisi, mis õhtul umbes kella 10 paiku meie maja kohal veiklema hakkasid. Päris võimas vaatepilt kui vaid ere kuuvalgus poleks seganud. Vaatasin veidi ka internetiavarustes leiduvaid virmaliste pilte ja leidsin, et neid on ikka tublisti töödeldud, päriselus on asi ikka tagasihoidlikum. Aga nüüd on mu silmad seda loodusimet näinud ja süda rahul. Ei pea enam pidevalt kõhuli aknal olema ja virmalisi passima.

Kui nüüd kaarti uskuda, siis isegi Tartus on virmaliste nägemise võimalus olemas kuid paraku imeväike.

Mis aga soome keeles mõtlemisse puutub, siis eks see tule sellest, et pidevalt selle keele keskel olles pean olema valmis suhtlema, küsima ja vastama ning mõte töötab pidevalt kaasa. Tähele olen pannud seda, et lihtsam on suhelda vanemate inimestega, kes räägivad ilusasti aeglaselt kirjakeelt, noored aga räägivad kiirustades ja kasutavad ohtralt slängisõnu, mida mulle keeletundides ju ei õpetatud. Kolme kuuga aga on sõnavara tublisti täienenud ja keeleoskus paranenud. Nüüd jõhverdan lagritsakomme ka kõrvale ja eks seegi anna keeleoskusele tublisti kaasa. Ja ärge arvake, et neid lagritsaid lihtne osta on kui valida tuleb umbes 50 eri sordi vahel ja ma ei liialda. Isegi meie tagasihoidlikus külapoes on nende all mitu head riiulimeetrit.

Igasugused suhtlused ametiasutustega on ka seekord lõppenud. Olen nüüd täiesti legaalne Soome Vabariigis ajutiselt elav renditöötegija, kellel on KELA kaart e haigekassakaart, verokortti e maksukaart ja pangaarve. Kogu legaliseerimisprotsess võttis aega kaks kuud, sest KELA kaart saabus jaanuari algul ja mille taotluse ma esitasin oktoobri viimasel päeval. Haiguskindlustus kehtis küll ka tagantjärele, et kui oleksin vahepeal pidanud tõvevoodis olema, siis oleks see hüvitatud, ehkki küll väga näruste eurode eest. Vust oli mingi 12-13 eurot päevas. Pangaarve avamine võttis aega täpselt kuu alates pangas käimisest kuni pangakaardi laekumiseni, mis tuli kõige viimasena. Enne seda oli postiga saadetud kirjalik leping, siis veidi hiljem pangatunnused, siis kaardi PIN kood ja siis kaart ise. Maagiline maailm ja kui palju paberit, ümbrikke ja postikulusid. Maksukaart 2019 aasta kohta saadeti aga millegipärast Tartusse, ehkki minu elukoht Soomes on täiesti ametlikult kinnitatud ja tunnustatud. Laidi sai selle mulle siis siia ilusti ära tuua kui mul külas käis. Ainuke asi mida mul aga pole on tunnistus hügieenikoolituse läbimise kohta. Eesti oma mul on aga see Soomes ei kehti. Siin peaksin ma sõitma siis selle saamiseks Rovaniemisse. olles eelnevalt ennast registreerinud teatud kuupäeval toimuvale koolitusele ja maksnud ära 45 eurot. See annab võimaluse sooritada eksam, millest läbi kukkudes, tuleb taas uuesti tulla ja jälle 45 eurot maksta. Kuna aga keegi pole minult seda nõudnud, siis pole ma ka ise initsiatiivi üles näidanud. Pealegi ma ei usu, et sanitaarnõuded võiksid siin kuidagi teistsugusemad olla kui Eestis ja Euroopa Liidus üldiselt. Seega ma sellepärast väga ei muretse.

Muretsen aga veidi selle pärast, et kuidas oma tulusid deklareerida, sest tuleb välja, et Eesti residendina pean ma ka Soomes saadud tulud Eestis deklareerima ja nendelt tulumaksu maksma. Õigemini kahe riigi tulumaksude vahe. Kui ma Soomes maksin 7% tulumaksu ja Eestis on see 20%, siis pean ma tekkiva vahe 13% Eesti riigile maksma. No umbes midagi sellist. Kui keegi teab midagi täpsemalt, siis võib mulle kirjutada.

Talv igatahes jätkub, ehkki turistidel on väike vaheaeg. Need, kes tulid jõuludeks ja aastavahetuseks on lahkunud ja uued pole veel saabunud. Nüüd pidi olema oodata rohkem Euroopa turiste, vastukaaluks aasta lõpus tooni andnud ida päritolu inimestele. Hetkel on ka külm veidi järgi andnud ja kraadiklaas näitab vaid -14 kraadi. Mõnusalt soe! 🙂

Vaatasin viimast Kanal2 Radari saadet. Arusaamatuks jääb vaid see, miks on meis nii palju vihkamist. Samas, miks siis neid kommentaariume kinni ei panda? Kellele ja miks neid vaja on? Poleks kommentaare ja maailm oleks palju parem paik. Siin karges vaikuses ja rahus tundub eriti arusaamatu, et miks peaks kellelegi halvasti ütlema. Kas see ütlemine muudab midagi? Ei muuda! Kui keegi ütleks mulle, et k…. t… sa vana v… ja v…., et mida sa sinna Soome ronisid, et kas Eestis tööd vähe on, siis kas ma hakkan peale seda kuidagi teisiti mõtlema ning ostan kohe lennukipileti Ivalo-Helsingi-Tartu, pakin kohvri ja tulen tulema, sest KEEGI arvab nii? Ma ei usu! Samuti ei muutu ka mõni poliitik või keegi tuntud inimene kui talle halvasti öelda. Siis miks seda ikkagi vaja teha on? Kole lugu igatahes!

#äravihka #vihkaüksi

Elu on tegelikult ilus! Hoidkem üksteist! Hinnakem ja armastagem! Ütleme vaid häid ja ilusaid asju!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s