Ja siit ma tulen!

Kui inimene on tulnud maailma otsa, keset tundrat ja lund, ning saanud viiskümmend aastat vanaks, siis käib peas mingi klõps… ja kõik muutub. Korraga. Kogu senine elukorraldus  on keeratud pea peale ja miski pole enam endine. Mõni nimetaks seda keskea kriisiks, teine mugavustsoonist väljatulekuks, kolmas probleemide eest põgenemiseks. Ise ei liigitaks ma seda neist kuskile, sest ma ei tunneta oma elus kriisi, samuti pole mul probleeme, mille eest põgenema peaksin ja mugavustsoonist väljatulek on ehk kõige lähedasem määrang olukorrale, mille ma ise endale tekitasin. Ja just nimelt ise. Ehkki ka mitte ainult. Osaliselt on süüdi ka minu ihalus vaba ja mugava elu järele, teisalt ei võimalda Eestis makstav palk mul seda endale lubada. Seepärast siis selline valik. Tulla Soome. Lapimaale. Kokaks. Ajutiselt.

Aga alustan siis algusest. Kõik algas sellest, et minu eelmine töösuhe Eesti Rahva Muuseumi kohvikuga sai veebruaris 2018 läbi, peale mida olin niisama logelenud, olnud märtsikuus kolm nädalat Itaalias Toskaana päikese all, misjärel kolisin Hiiumaale meie suvekodusse, et seal veel viimased remonditööd lõpule viia ja kõik saabuvaks suvepuhkuseks ette valmistada. Nii see aeg läks – mängides ja joostes. Varsti oligi käes sügis, Tartusse kolimise aeg ning mägede taga ei olnud enam ka see tärmin, mil Eesti Töötukassa poolt makstavate kindlustusrahade väljamaksmine läbi saab. Kuhu edasi? Kodus vedelemisest sai siiber, kehakaal kasvas, rahutus suurenes, sest inimene on sotsiaalne olend  ja tunneb vajadust kellelegi kasulik olla. Naine, poeg ja koer olid küll tänulikud, et õhtul on soe toit laual, tolmuimejaga koostöö sujus mul hästi ning koer kantseldatud. Rahutus aga suurenes. Tehatahtmine samuti. Ehkki kurdetakse küll kokkade puuduse üle, siis ega keegi ikka pea 50. aastast ikka väga endale tööle ei taha. Enesetutvustusi sai saadetud siia-sinna, kuid enamusest ei tulnud isegi mitte vastuseid, rääkimata töövestlusest või konkreetsest pakkumisest. Ühes telefonivestluses öeldi otse välja, et neil on “nooruslik” kollektiiv ja üleüldse on neil kõik kohad juba komplekteeritud ka, mis siis, et töökuulutus rippus tööportaalis veel nädalaid üleval. Kui ikka noor pole siis nooruslikku kollektiivi ei sobi ka. Ja kas ma väga ka tahaks? Siis jäi aga silma Facebooki kuulutus, et otsitakse kokkasid Norrasse. Ja sealt see mõte idanema hakkas. Vaikselt, tasapisi. Unicjob Tallinnast oli niiöelda “kupeldaja” rollis ja töötajaid Norra ettevõtetele välja rendib. Sai täidetud igasugu pabereid, tõendeid, ankeete ja lõpuks vestluselgi käidud, kuid…. asja sest ei saanud – tööandja olevat oma soovist loobunud. Asjaks läks hoopis Soome samalaadse firmaga Tuffstaff ja siin ma siis nüüd olen. Lapimaal. Saariselkäs, Restoranis nimega Laanilan Kievari. Kievari on meie mõistes nagu vanasti olnud postijaam, kus hobuseid joodeti ja vahetati ning samas oli ka kõrts ja võis saada öömaja. Praegu pakutakse siin ulukilihast toite – menüüs on põhjapõder, põder, karu,  erinevad metslinnud, Inari järve siig ja mägihõrnas e paalia.

Ja nii ma siis siia jõudsin. Mida lähemale hakkas jõudma äralennuaeg Tartust, seda rohkem hakkas mulle tunduma see halva mõttena. Kõhklused ja kahtlused närisid hinge. Veel oli võimalik ära öelda ja allakirjutatud lepingust taganeda. Kogu selle ettevõtmise taga oli idee, et teenida kuue kuuga selline summa, mis võimaldaks järgmised kuus kuud lahedat äraelamist. Seega detsember kuni aprill Soomes ja mai kuni oktoober mõnusat äraolemist. See on ka ainus eesmärk miks ma seda teen. Tunnipalga vahe Eestis ja siin on neljakordne. Lisaks jätavad kunded jootraha, mis jagatakse kõigi töötajate vahel ning mis kuus on sama suur kui mu palk oleks Eestis.

Selline on siis eellugu. Kuna keegi ei viitsi lugeda hiigelpikki heietusi, siis tulen järgmises postituses tagasi tegeliku elu ja olukorra juurde ning millised läbielamised kõige sellega kaasnevad. Heipparalla!

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s