Esimesed päevad. Algus.

Ja siis ma olin kohal. Saariselkäs. Ootusärevus sees ja hirm veel suurem. Ikkagi võõras maa, võõras köök, võõras menüü, võõrad inimesed ja võõras keel. Ehkki olin oma soome keele oskuses suhteliselt kindel, selgus kohapeal, et aastatega on suurem osa kuskile ajukurdudesse ära kadunud ja mida päev edasi, seda rohkem sain aru kui vähe ma tean.  Arusaamine on veel enamvähem, aga rääkimine läheb üle kivide ja kändude. Kui ikka pintsel on suti, kalamari on mäti  ja tünnisaun on palju,  ega ikka nende sõnadega pole kokku puutunud küll mitte kuskil ega kuidagi.

Elamiseks on mul maja teine korrus, kus on magamistuba, köök ja duširuum. Lisaks veel ohtralt katusealuseid panipaiku, aga mis mul sinna ikka panna on. Lisaks on siin veel kaks eraldi saunamaja, kus ühes suurem, teises väiksem saun ja kus mul on võimalus ka igapäev käia, aga iga päev ikka ei viitsi küll. Pealegi veel üksi. Igav! Arvatavasti kuulub see minu elamise eest võetava 300€ kuuüüri sisse. Pererahvas ise elab allkorrusel koos koera ja kahe kassiga.

Tegemist on perefirmaga, kus siis pereema Riitta on köögipealik, tema mees Markku tegeleb majapidamise, lumekoristuse ja saunadega ning perepoeg Samuli ja tema naine Leena tegelevad teenindamise, kaubatellimuste, arvete ja muude haldusega seotuga. Köögis on veel kokk Saila, kes tegelikult elab Saimaas ja käib siin samamoodi talvehooajal tööl. Ja siis renditud mina. Kogu kamp.

Ja siis see algas. Esimesed päevad. Võõras köögis. Võõras menüü. Kõik on uus ja harjumatu. Võitlen iseendaga. Koduigatsus kraabib hinge. Kuna hooaeg pole veel novembris alanud, siis on päevad lühikesed, ööd pikad ja pimedad. Kahtluseuss närib üha enam südant, et kas see ikka on see mida ma teha tahan. Kas ma ikka pean siin olema? Kas see kõik on seda väärt, et olla eemal oma kallist Laidist, toredatest poegadest ja äsjasündinud pojatütrest Marist? Masendus süveneb päev päevalt. Eriti hull on siis kui tööl pole, sest siis on mõtted kodus. Internet saab viimse leheni läbi vaadatud, Spotifyst kõik muusika ära kuulatud, uudised ära loetud, aga ikka on veel aega. Magada ei taha. Külakeskuseni on 2 km. Sealgi pole miskit eriti teha. Toidupood, Alko, suveniiripoekesed, erinevad söögikohad, hotellid, tankla ja kirik. Nendegagi pole miskit eriti peale hakata. Eriti kui oled seal nii umbes 5 korda juba käinud ka ning poest miskit vaja pole, suveniirid ei huvita, alkoholi ei tarbi ja jumalaga lähedane suhe puudub.. Vahepeal oli sula ja teed libedad ning liikumiseks peab kasutama osaliselt maanteeserva, seega jäid ka jalutuskäigud ära, sest kui miskit endal katki kukkuda, siis on kotimatka. 

Seega pingutan edasi. Võitlen. Kuulan muusikat ja töinan. Mõtlen kodustele ja töinan. Juba tekib tunne, et panen asjad kokku, ostan lennukipileti ja tagasi koju. Hakkan aru saama, et emigreerumine pole minu teema. Mõistan, et kõige parem on olla oma rahva keskel, oma kultuuriruumis, rääkida ja kuulda oma emakeelt. Võtan soome keele õpiku ja hakkan iga päev veidi keelt õppima. Tunne on selline, et külge küll midagi ei jää. Mida rohkem õpin, seda rohkem saan aru, et ma midagi aru ei saa. Kaamos süveneb. Nii minus kui ka looduses. Praegu päike veel korraks tõuseb silmapiiri kohale, varsti kaob seegi ja saabub polaaröö – kaamos. Ka virmalised, revontulet, on veel nägemata, sest ilm on olnud kas liiga soe või liiga pilves. Kõik käib närvidele. Ka köögis on tunne, et olen täielik käpik. Miski ei õnnestu nii nagu vaja. Samas, ega keegi eriti midagi väga ei õpeta ka. Proovin ennast lohutada, et õnneks see lõpeb aprilli lõpuga ja ma ei pea ju olema siin igavesti. Loen oldud päevi – vähe! Loen veel jäänud päevi – palju! 

Kokkuvõttes – masendav algus. Enese proovilepanek ja tundmaõppimine. Katsumus. Tundub, et elu on stopil. Kuus kuud seisakut elu vahejaamas, keset tundrat, külma ja lund. Pidev enesele silma- ja sissevaatamine. Äng. 

Kuidas edasi? Varsti saate teada. Saan ehk isegi.

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s